Żywienie w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to nic innego jak autoimmunologiczne zapalenie gruczołu tarczowego, które dotyka coraz większej ilości osób. W związku z tym dobrze jest mieć świadomość tego, w jaki sposób się żywić, aby nasza tarczyca podejmowała walkę i aby objawy naszej choroby nie były aż tak uciążliwe. Dieta w przypadku tej choroby odgrywa niesamowicie ważną rolę i bez niej dobre samopoczucie jest praktycznie niemożliwe. Całe szczęście stosując odpowiednio zbilansowaną dietę jesteśmy w stanie żyć normalnie i czuć się dobrze.

Co jeść w Hashimoto?

sprawdzona dieta hashimotoOdpowiednia dieta w chorobie Hashimoto pozwoli na wyciszenie reakcji zapalnych, przez co nasza tarczyca mocno odżyje. Dodatkowo odpowiednio skomponowana dieta jest w stanie złagodzić uciążliwe objawy choroby takie jak np. zaparcia, zatrzymywanie wody w organizmie, a nawet podwyższony poziom cholesterolu. Tak naprawdę dieta w chorobie Hashimoto powinna być jak najbardziej naturalna i zasobna w witaminy i minerały. Jeśli chodzi np. o zawartość białka w diecie osoby chorej na Hashimoto, to powinno być to około 15-25%. Białko powinniśmy pozyskiwać głównie z chudego mięsa – czyli z drobiu, królika, wołowiny. Źródłem białka mogą być również fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry. Bardzo ważnym źródłem białka są także jaja. Powinniśmy unikać diet, w których jest zbyt niska zawartość białka, ponieważ taka dieta moze jedynie nasilić objawy choroby. W chorobie Hashimoto powinniśmy spożywać duże ilości tłustych ryb. Jeśli chodzi o węglowodany, to powinniśmy celować głównie w produkty o niskim indeksie glikemicznym. Sprawdzona dieta Hashimoto może zostać ułożona np. przez dietetyka, który z pewnością zna się na rzeczy i będzie w stanie nam nieco podpowiedzieć, a nawet stworzyć całościowy jadłospis. Pamiętajmy o tym, że w związku z rozwojem choroby Hashimoto może dojść również do wielu niedoborów, z którymi powinniśmy walczyć. To dlatego zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek leczenie, warto będzie zrobić komplet badań, które mogą przydać się nawet dietetykowi. Dzięki temu łatwo będzie on mógł określić produkty, które powinna zawierać dieta.

Choroba Hashimoto pojawia się coraz częściej i coraz więcej osób na nią cierpi. Mówi się o tym, że dotyka ona głównie kobiet, jednak mężczyźni również mogą się z nią borykać. Niestety nieleczone choroby tarczycy wpływają na funkcjonowanie całego organizmu, a więc warto będzie rozpocząć w odpowiednim momencie leczenie. Dzięki temu nasz organizm będzie miał szansę, aby normalnie funkcjonować.