Zwiedzanie Polski na rowerach

Nasz kraj jest atrakcyjny turystycznie, gdyż przemierzając go z południa na północ, wchodzimy we wszystkie obszary krajobrazowe od gór poczynająca, a na morzu kończąc. Swobodny dostęp do lasów, możliwość bezpośredniego kontaktu z „dziką” przyrodą, zróżnicowane architektonicznie i kulturowo wsie i miasteczka, mogą dostarczyć niezapomnianych wrażeń i przeżyć.

Jak uatrakcyjnić zwiedzanie?

atrakcyjne wyprawy rowerowe w PolsceSieć dróg i autostrad osiągnęła w miarę zadowalający poziom, dzięki czemu przemieszczanie się samochodami, czy autokarami nie stanowi problemu i praktycznie wszędzie można dotrzeć „suchym kołem”. Jednak godne polecenia są atrakcyjne wyprawy rowerowe w Polsce. Szczególnie cudzoziemcom i tym, którzy chcą dobrze poznać kraj ojczysty, ta forma zwiedzania jest ze wszech miar rekomendowana. Jej zalety to: możliwość uniezależnienia się od dróg krajowych, okupowanych przez pojazdy mechaniczne oraz praca własnych nóg, a więc zalecany wysiłek fizyczny. Nie trudno sobie wyobrazić trasę takiej wyprawy, zaczynając na północy, czyli nad morzem. Przyjmujemy, że wyprawę zaczynamy w Gdańsku. Już na początku musimy dokonać wyboru. Czy będziemy się przemieszczać wzdłuż umownej wschodniej, czy zachodniej granicy, a może  środkiem, mniej więcej wzdłuż Wisły? Po dokonaniu tego wyboru, możemy ustalić dalszą trasę, planując liczbę kilometrów dziennego przejazdu, miejsca postoju, obiekty do zwiedzania, noclegi. Druga opcja, dla ludzi z fantazją. Ruszamy w wyznaczonym kierunku, gdzie oczy poniosą. Każda z opcji jest realna i nie stanowi zagrożenia dla turysty. Wyprawa wschodnią flanką daje możliwość poznania wielokulturowości tych terenów, pozostałości po państwie Jagiellonów. Najpierw jednak spenetrujemy kawałek Prus Wschodnich i Suwalszczyznę z wspaniałym, morenowym  ukształtowaniem terenu. Region pięknie zalesiony, tajemnicze mosty w stylu akweduktów, czyste, mało uczęszczane jeziora, senne miasteczka i kulturowa bliskość Litwy. Kolejny etap to Mazury, z całym bogactwem przyrodniczym i turystycznym oraz Podlasie, gdzie nie można nie zaliczyć Puszczy Białowieskiej z jej leśnymi i zwierzęcymi atrakcjami. Jadąc dalej na południe, ominiemy Warszawę, ale zaglądając chociażby do Siedlec, poczujemy klimat Mazowsza. Stamtąd ruszamy na Lubelszczyznę. Tutaj można poznać efekty europeizacji polskiej magnaterii, a dzieła włoskich architektów znajdziemy, przede wszystkim w Zamościu.

Kolejny etap to Podkarpacie, gdzie, oprócz urokliwych miasteczek, odwiedzić można odrestaurowane rezydencje magnackie, właściwie ciągle jeszcze dzikie Bieszczady i odczuć ukraińskie klimaty. Warto więc odbyć rowerową wycieczkę po Polsce, eksplorować tereny jeszcze przez siebie nie odkryte, poznać historyczne miejsca i ciekawych ludzi. Tym bardziej, że ludzie i przyroda odchodzą bezpowrotnie a zabytki się starzeją i też mogą zniknąć.