Używanie zabawek Montessori wspiera rozwój dzieci

W dzisiejszych czasach rodzice za bardzo ingerują w rozwój dzieci. Często wyręczają swoje pociechy i starają się je uchronić przed całym złem otaczającego je świata. Pomagają im nawiązywać kontakty z rówieśnikami, zbyt szybko wtrącają się, kiedy pojawiają się małe konflikty i starają się wszystko robić za nie. Efektem takiego postępowania jest mała samodzielność dzieci oraz nieumiejętność radzenia sobie z najprostszymi problemami.

Stosowanie zabawek Montessori kształtuje samodzielność dzieci

zabawki montessori w GdańskuRodzice muszą sobie zdawać sprawę, że ich dzieci powinny być samodzielne, a mogą to osiągnąć jedynie poprzez trening własnych umiejętności. Ważne zatem, by nie wyręczać dzieci, pozwolić im robić wiele rzeczy samodzielnie, bowiem bez tego nie poradzą sobie w dorosłym życiu. Jest wprawdzie wygodnie oraz szybciej nakarmić dziecko lub ubrać je, jednak nasze maleństwo musi umieć robić to same. Nawet jeśli zajmie mu to zdecydowanie więcej czasu. Pedagogika Montessori zwraca uwagę na samodzielność dzieci i konieczność stworzenia im odpowiednich warunków do rozwoju tej umiejętności. Odpowiednia motywacja dzieci może bowiem sprawić, że nasza pociecha świetnie poradzi sobie z wieloma zadaniami. Bardzo przydatne w tym zadaniu są zabawki montessori w Gdańsku. Są one starannie wykonane, a jednocześnie proste oraz nieskomplikowane. Najczęściej wykonane są z drewna, bowiem stosuje się do ich produkcji naturalnych materiałów, gdzie nie mam miejsca na plastik. Zabawki podzielone są na kategorie wiekowe, co sprawia, że każdy rodzic znajdzie produkt odpowiedni dla swojego dziecka. Dla niemowlaków świetnie sprawdzą się drewniane piłeczki oraz grzechotki. Zabawki dla starszych dzieci można nazwać pomocami naukowymi, a tutaj znajdziemy pudełka z otworami o konkretnych kształtach, a także puzzle oraz klocki. Zabawki te pozytywnie wpływają na zdolności manualne dzieci i są niezastąpione w procesie ich rozwoju. Świetnymi zabawkami są także te, które imitują przedmioty codziennego użytku, jak łyżeczki, miseczki czy zestawy sprzątające. Są one niezwykle atrakcyjne dla dzieci, bowiem umożliwiają im naśladowanie rodziców.

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. Zależy nam, by były zdrowe oraz szczęśliwe. Należy jednak pamiętać, że nie należy we wszystkim wyręczać dziecka, bowiem nic dobrego z tego nie wyniknie. Dziecko musi być bowiem samodzielne, by poradziło sobie w przyszłości. Należy zatem mądrze wspierać jego rozwój i motywować go do wykonywania różnych czynności. Dzieci bowiem są naturalnie ciekawe świata i chętnie uczestniczą w różnych zabawach, które kształtują ich rozwój.