Swoje własne wydawnictwo

Poza tradycyjnymi wydawnictwami, które zrzeszają wielu autorów i pomagają wielu autorom przebić się na rynku wydawniczym istnieje możliwość założenia własnego wydawnictwa, które będzie służyło wydawaniu książek pisanych przez nas samych. Rozwiązanie to jest polecane głównie autorom, którzy mają już w dorobku jakieś wydawnictwa i posiadają uznaną markę, której nie obniża fakt, że nie reprezentuje ich duży podmiot wydawniczy.

Czy i kiedy warto samemu wydawać?

self publishing - wydawnictwoZałożenie własnego wydawnictwa powinno się zaczynać od poznania specyfiki rynku i bycia rozpoznawalnym w książkowym świecie. Oczywiście jest to tylko sugestia, bowiem bycie nierozpoznawalnym nie musi przekreślać szansy na sukces finansowy osoby, która nie posiada uznanego nazwiska w tej branży. Fakt, pozycja negocjacyjna przy sprzedaży w sposób tradycyjny tj. w księgarniach, czy w sposób elektroniczny, czyli w sklepach internetowych zdecydowanie wzrasta, kiedy nasze nazwisko słynie z dobrego pisarstwa i dobrych książek, ale umiejętności negocjacyjne i dobre pióro jest w stanie przebić się przez gęsto zapełnione półki sprzedażowe i trafić w gusta czytelników. Self publishing – wydawnictwo to jednoosobowe wydawnictwo. Założenie takiego wydawnictwa łączy się z tym, że za cały proces publikacji płacimy z własnej kieszeni, ale jednocześnie nie dzielimy się wpływami z tytułu sprzedaży z pośrednikiem w postaci wydawnictwa. Nie posiadamy również reprezentanta dla naszych praw autorskich, co zwyczajowo robią wydawnictwa. Musimy samodzielnie zatroszczyć się o opiekę prawną. Oczywiście, część problemów finansowych znika wraz z decyzją o wydaniu książki w formie elektronicznej. Nie musimy się wówczas martwić chociażby o magazynowanie i druk. W dzisiejszych czasach nie musimy martwić się o to, że nasza publikacja zostanie niezauważona. Istnieją festiwale, konkursy dla wydawnictw niezależnych, niezrzeszonych z dużymi wydawnictwami, a na wydawanie książek na własną rękę decydują się największe nazwiska na światowej scenie pisarskiej. Poza oczywistymi, możliwymi zyskami finansowymi istnieją również korzyści natury niematerialnej. Jest to niezależność.

Na rynku, istnieją firmy trudniące się doradztwem w zakresie rozpoczęcia pracy własnego wydawnictwa. Jest to branża z pogranicza sektora prawnego, biznesowego, marketingowego i logistycznego, a osoby pomagające w rozwiązywaniu problemów początkujących self publishing – wydawnictwo cechują się znajomością specyfiki pracy początkujących biznesów w sektorze wydawniczym. Trudne przedsięwzięcia warto omówić z doświadczonymi doradcami.