Rodzaje zawiesi pasowych

Place budowy to tereny, na których zwozi się wiele wielkogabarytowych ładunków. Do udźwigu takich materiałów wykorzystuje się specjalne zabezpieczenia, które chronią takie ładunki podczas transportu. Do takich zabezpieczeń należą zawiesia między innymi pasowe, dzięki którym transportowane materiały pozostają bezpiecznie.

Podział zawiesi pasowych

zawiesia pasoweDo przewiezienia ogromnego ładunku, wymagane jest użycie odpowiedniego zabezpieczenia – mówią o tym normy bezpieczeństwa dotyczące ruchu drogowego. Dlatego każdy z wielkogabarytowych ładunków musi być zabezpieczony przed przesuwaniem i obluzowywaniem. Takie zabezpieczenia muszą być niezwykle mocne, a jednocześnie elastyczne. Zawiesia, szczególnie te pasowe występują w różnych modelach. Dla ułatwienia wyboru każde z nich posiada inny kolor. Kolor mówi przede wszystkim o tym, jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać dana lina. Zawiesia są w stanie wytrzymać nawet obciążenie dochodzące do dwudziestu ton. Kolor pomarańczowy zawiesia wskazuje nam zabezpieczenie, które jest w stanie wytrzymać największe obciążenie, kolor fioletowy zaś wskazuje zabezpieczenie, które wytrzymuje najmniejsze obciążenie. Kolory zawiesi zależą także od producenta, który może w ten sposób oznaczać zawiesia dowolnie. Istotnym aspektem zawiesi jest także ich odporność na temperaturę. Zawiesia pasowe różnią się między sobą właśnie ze względu na maksymalną temperaturę, do której potrafią przetrwać w nienaruszonym stanie. Wszystko zależy od tego, z czego są uszyte. Większość zawiesi składa się przede wszystkim z elastycznego poliestru. Jeżeli zawiesia będziemy wykorzystywać do przenoszenia ładunków w środowisku wodnym lub kwasowym (na przykład przy przenoszeni łodzi czy jachtów), to musimy wykorzystać wtedy zawiesia, które w swym składzie mają także materiały antykorozyjne. Zawiesia można także podzielić ze względu na rozciągliwość. Niekiedy będziemy potrzebować elastycznego zabezpieczenia, a czasem lepszą opcją będzie zawiesie nierozciągliwe. Są też zawiesia, które są odporne na wszelkie przetarcia, dzięki czemu nasz ładunek pozostanie bezpieczny, nawet wtedy kiedy posiada ostre, nierówne krawędzie. Wszystkie dostępne zawiesia posiadają etykietę, na której widnieją dokładne dane dotyczące zastosowanie każdego z nich.

Rodzaj użytego zawiesia pasowego zależy w dużej mierze od rodzaju transportowanego ładunku. Większość pasów ma jasne oznaczenia, które pozwala bardzo szybko wybrać odpowiednie zabezpieczenie do ładunku. Pasy są podzielone na różne kolory, żeby w krótkim czasie móc wybrać odpowiednie.