Ozdobna cegła elewacyjna

Pierwszym powszechnie używanym surowcem materialnym było drewno. Wszystkie budowle były wykonywane właśnie z drewna. Później zaczęto budować z kamienia, a następnie z cegieł i pustaków. Dzisiaj bardzo popularne są budowle z konstrukcją stalową lub budowane z prefabrykatów. Jednak cegły nadal są wykorzystywane w budownictwie, zwłaszcza budownictwie jednorodzinnym, z tym że nie odgrywają one głównej roli w procesie budowlanym. W dzisiejszym budownictwie cegły pełnią funkcję tylko i wyłącznie ozdobną.

Płytki w kształcie cegieł

cegły elewacyjneNa estetykę domu wpływa nie tylko to jak jest urządzony i jego kształt, ale także to jak został wykończony z zewnątrz. Ocieplając swój dom możemy zrobić tradycyjną elewację lub zdecydować się na coś trochę innego. Większość budynków mieszkalnych ma wykonaną elewację w ten sposób, że do wysokości około jednego metra pomalowana jest na jeden kolor, a pozostała jej część na całkiem inny. Wspomniana wysokość jednego metra to zazwyczaj wysokość fundamentów. Całkiem ciekawy efekt uzyskamy, gdy wyłożymy wspomniany fragment elewacji cegłami. W przypadku, gdy użylibyśmy prawdziwych cegieł, to zmarnowalibyśmy mnóstwo czasu, a efekt i tak nie byłby wystarczająco zadowalający. Dużo lepiej będzie gdy użyjemy tak zwane cegły elewacyjne. Cegły elewacyjne to tak naprawdę płytki o wymiarze pięćdziesiąt centymetrów na pięćdziesiąt centymetrów, które posiadają strukturę tradycyjnych cegieł. Płytki przyklejamy do elewacji przy pomocy takiego kleju montażowego, jakiego używa się do przyklejania zwykłych płytek zewnętrznych. Montaż nie jest trudny, więc powinniśmy poradzić sobie z tym samodzielnie. Najważniejsze jest to, aby montażu dokonywać powoli i dokładnie, a wcześniej dokładnie oczyścić powierzchnię do której zamierzamy przykleić płytki. Jeśli zamontujemy płytki w odpowiedni sposób, to ciężko będzie zauważyć czy są to cegły elewacyjne czy cegły w tradycyjnej formie. Decydując się na montaż cegieł elewacyjnych możemy być pewni, że nasz dom nabierze niepowtarzalnego charakteru i wyróżni się na tle budynków sąsiednich.

Popularność wyżej opisanego rozwiązania budowlanego stale rośnie. Dzięki temu dostępność do takich płytek jest bardzo łatwa. Możemy je zamówić przez internet lub kupić w jednym z pobliskich sklepów z branży remontowo budowlanej. Za jedną płytkę zapłacimy od pięciu do maksymalnie dziesięciu złotych. Kupując większa ilość możemy liczyć na spory rabat. Do kosztu zakupu płytek, musimy doliczyć jeszcze kwotę potrzebną do zakupu kleju montażowego.