Osuszanie ścian skuteczną metodą

Każdemu z nas zależy na tym by nasz dom był odporny na najróżniejsze zagrożenia. Bez wątpienia jednym z poważniejszych zagrożeń jakie mogą dotykać naszych ścian jest pojawianie się wilgoci. Cząsteczki wody mogą wydawać się niegroźne ale jeśli znajduje się ich w powietrzu zbyt dużo to wówczas mogą one stwarzać bardzo duże zagrożenie. Najczęściej dochodzi do tego, że woda osadza się na najchłodniejszych elementach w pomieszczeniu i z reguły są to właśnie ściany. 

Sprawdzone metody osuszania murów 

osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznejWoda jest nam niezbędna do życia ale jest to jednak również bardzo niebezpieczny żywioł. Do wody należy więc pochodzić z respektem. W przypadku budowania domów należy z kolei starać się by woda nie mogła budynkowi zagrozić. Stosuje się w tym przypadku specjalne izolacje przeciwwodne. Ważne by powstawały one na fundamentach naszych budynków. Często słyszy się o tym, że jeśli zapominamy o tworzeniu takich izolacji to może dojść do podciągania wód gruntowych do górnych partii budynku. W efekcie na ścianach może pojawiać się wilgoć. Często też bezpośrednią przyczyną powstawania wilgoci jest nieodpowiedni system wentylacyjny w budynkach. Bywa tak, że dojdzie do jego zapchania i wówczas wilgotne powietrze pozostaje w pomieszczeniu stwarzając zagrożenie wilgoci na ścianach. Obecnie do osuszania ścian stosuje się wiele różnych sprawdzonych metod. Najbardziej popularne obecnie jest jednak osuszanie murów metodą iniekcji krystalicznej. Sposób ten jest stosunkowo nowy i stale się go jeszcze ulepsza. Mówiąc skrótowo w tej metodzie chodzi o to, że w ścianach budynku wykonuje się otwory o odpowiedniej średnicy, w których umieszcza się mieszaninę krzemu z cementem portlandzkim. Jeśli taka mieszanina znajdzie się na dłużej w otworach to zacznie przyciągać do siebie cząsteczki wody znajdujące się w tynku. Gdy do tego dojdzie to woda będzie wiązana z cementem i w efekcie powstawać będą kryształki. Jeśli mamy do czynienia z bardzo dużym zawilgoceniem ścian to koniecznością może być systematyczne powtarzanie zabiegów osuszających. 

Ogólnie rzecz biorąc osuszanie ścian to obecnie sposób uznawany za najskuteczniejszy. Wiąże się wielkie nadzieje w związku z tą metodą i jest ona obecnie jeszcze odpowiednio dopracowywana. Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki tej metodzie uniknąć możemy konieczności skuwania tynków. W przeszłości to właśnie skuwanie tynków było jedynym rozwiązaniem w przypadku bardzo poważnego zawilgocenia. Dzięki iniekcji krystalicznej można więc oszczędzić sobie sporo pracy.