Ośrodki we Wrocławiu dla narkomanów

Uzależnienie od narkotyków jest poważną chorobą wymagającą często długoletniej terapii. Narkotyki wyniszczają organizm, doprowadzając nawet do śmierci. Terapia uzależnienia od narkotyków obejmuje psychoedukację na temat objawów uzależnienia, pacjenci uczą się także, jak radzić sobie z głodem narkotykowym. Leczenie może odbywać się w systemie stacjonarnym lub dziennym. W większości przypadków konieczna jest detoksykacja.

Jak przebiega leczenie narkomanii?

leczenie narkomanii - WrocławNarkotyki wyniszczają organizm, prowadząc nawet do śmierci. Mowa w szczególności o takich substancjach jak heroina, kokaina oraz morfina. Wyjście z uzależnienia nie jest wcale prostym zadaniem. Wielu pacjentów po pewnym czasie wraca do nałogu. Kompleksowa terapia uzależnienia od narkotyków obejmuje między innymi psychoedukację, terapię grupową, terapię indywidualną skoncentrowaną na rozwiązaniach. W naszym kraju powszechnie stosuje się podejście poznawczo-behawioralne, które dosyć dobrze sprawdza się w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Specjaliści zwracają jednak uwagę na fakt, że w przypadku uzależnień nie można skupiać się na jednym wybranym podejściu. Na pacjenta trzeba patrzeć całościowo i w miarę możliwości sięgać do różnych nurtów terapeutycznych. W naszym kraju istnieje wiele rekomendowanych ośrodków odwykowych oferujących kompleksowe leczenie narkomanii – Wrocław jest jednym z takich miast. Pacjenci, którzy zgłoszą się do wrocławskiego ośrodka leczenia uzależnień, mogą liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie. Leczenie narkomanii odbywa się w trybie stacjonarnym. Pobyt w ośrodku trwa zazwyczaj do ośmiu tygodni. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie pacjent wychodzi z niego całkowicie zdrowy i nie musi już podejmować żadnych działań. Z uzależnienia od narkotyków nie zdrowieje się nigdy, można jedynie z powodzeniem żyć w trzeźwości. Osoba uzależniona musi na siebie uważać i unikać sytuacji, które mogą wyzwalać niekontrolowany głód narkotykowy. Po zakończeniu leczenia w ośrodku pacjenci zazwyczaj uczęszczają na grupy wsparcia oraz korzystają z usług psychoterapeutycznych w trybie ambulatoryjnym.

Osoby uzależnione od narkotyków stanowią całkiem niemały procent naszego społeczeństwa. Można śmiało powiedzieć, że narkomania dotyka osób w różnym wieku. Ludzie młodzi często chcą spróbować czegoś nowego, zachęcani przez rówieśników sięgają po coraz to mocniejsze używki. Niekiedy kończy się to tragicznie. Nie brakuje jednak przypadków osób, które skutecznie zerwały z nałogiem i żyją w trzeźwości przez wiele lat.