Nowoczesne ocieplenie pianką PUR

Właściciele domów z każdym rokiem zmuszeni są wydawać coraz więcej pieniędzy na ogrzewanie. Ceny paliw nieustannie rosną i nie zapowiada się, żeby coś się miało zmienić. Dlatego też wielu inwestorów decyduje się na poprawę izolacji swoich budynków. Ocieplenie domu to przecież nie tylko mniejsze rachunki za ogrzewanie. Równie ważne jest zwiększenie komfortu cieplnego w domu w sezonie zimowym. Latem natomiast prawidłowo zaizolowany budynek nie nagrzewa się tak szybko.

Pianka PUR – doskonała izolacja

ocieplanie pianka poliuretanowaJeśli wiemy już dlaczego warto ocieplić dom, dowiedzmy się jak to zrobić. Do dyspozycji mamy kilka wypróbowanych metod, od tych tradycyjnych, jak wełna mineralna i styropian, do tych bardziej nowatorskich rozwiązań jak pianka PUR. Klasyczne materiały ocieplania budynków są nam znane od lat, skupmy się zatem na nowszych technologiach. Jeśli chodzi o ocieplanie pianka poliuretanowa to dość nowa metoda, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak dlatego, że jest bardzo wygodna w obsłudze, a same prace izolacyjne trwają niezwykle krótko. Pianka PUR odznacza się bardzo wysokim stopniem izolacji termicznej, przewyższając tym samym tradycyjne materiały. Pianka nakładana jest metodą natryskową za pomocą specjalistycznego sprzętu, dlatego też tych prac nie wykonamy sami. Wyszkoleni pracownicy przygotowują mieszankę pianki na miejscu budowy i gotowy produkt nanoszą na wymagane miejsca. Biorąc pod uwagę ocieplanie pianka poliuretanowa ma jedną ogromną przewagę nad innymi materiałami, mianowicie doskonale wypełnia wszystkie szczeliny, nawet te trudno dostępne. Pozwala to na pozbycie się wszelkich strat ciepła. Pianka PUR dostępna jest w dwóch różniących się nieco od siebie rodzajach. Pianka zamkniętokomórkowa zbudowana jest z pęcherzyków o zamkniętej strukturze. Po wyschnięciu twardnieje, przez co może być bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Odznacza się natomiast bardzo wysoką izolacyjnością termiczną, nie jest paroprzepuszczalna, jest natomiast bardzo odporna na wodę. Może być stosowana wszędzie tam, gdzie tradycyjny styropian. Natomiast pianka otwartokomórkowa posiada strukturę gąbki, jej izolacyjność jest nieco niższa, niż pianki zamkniętokomórkowej, wciąż jednak bardzo wysoka. Jest natomiast paroprzepuszczalna i sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wełna mineralna.

Ocieplenie domu to poważna inwestycja. Koszty takich prac sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wybranej metody, przy czym te najbardziej nowoczesne są w dalszym ciągu najdroższe. Za wysoką ceną idzie jednak doskonała jakość materiału i wykonanej pracy. Decydując się na poniesienie takich kosztów zainwestujmy w doświadczoną firmę, aby uniknąć niechcianych usterek i późniejszych kosztownych poprawek.