Klin styropianowy spadkowy – sposób na dach płaski

Pięknie zagospodarowany dach płaski, taras lub duży balkon to marzenie niejednego właściciela domku jednorodzinnego. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że taką konstrukcję należy wykonać w taki sposób, by była odpowiednio chroniona przed działaniem wilgoci oraz niskich temperatur, by nie oddziaływała na cały budynek oraz jego wnętrze. W tym celu należy stosować nie tylko odpowiednie izolacje przeciwwodne, lecz także termiczne, a także zastosować odpowiedni system odprowadzania wody.

Odprowadzanie wody z dachu – spadkowy klin ze styropianu

klin spadkowyW celu odprowadzenia wody najczęściej wykonuje się albo warstwę cementową o odpowiednim nachyleniu, albo wykorzystuje odpowiednie płyty styropianowe w formie klinów. Są one specjalnie profilowane – w taki sposób, by nadawać niewyczuwalny spadek konstrukcji, dzięki któremu woda – za sprawą sił grawitacyjnych – będzie odpływać z konstrukcji wprost do otworów spustowych i rynien. Klin spadkowy ze styropianu jest rozwiązaniem tańszym od wykonania spadków na konstrukcji dachu. Styropian jest lekki i znacznie ogranicza ciężar dachu, elementy są proste i szybkie w montażu. Styropian spadkowy spełnia w takim przypadku jednocześnie zadanie izolacji termicznej oraz odwodnienia dachów płaskich odwróconych, oraz zielonych. Montaż płyt styropianowych może odbywać się na klej lub być mechaniczny. Grubość płyt spadkowych jest zależna od ich przeznaczenia – mogą bowiem służyć jedynie uzyskaniu spadku, lub także stanowić wyłączną izolację termiczną. Spadek może być wykonywany w jednym lub wielu kierunkach. Kliny styropianowe w formie trójkątów stosowane są na dachach płaskich krytych papą termozgrzewalną. Ich zadaniem jest zmniejszenie kąta załamania papy w taki sposób, by woda nie gromadziła się w pobliżu kominów, świetlików, ścian, czy attyki. Mocowane są na specjalny klej bitumiczny. Kliny najczęściej są oklejone papą, jednak w przypadku, gdy stosowany materiał nie posiada tej okleiny, należy przykryć je pasem papy podkładowej, by zabezpieczyć styropian przez stopieniem podczas procesów zgrzewania.

Zarówno płyty, jak i kliny styropianowe dostępne są w standardowych wymiarach lub produkowane i docinane według indywidualnego zamówienia klienta. Elementy spadkowe są wykonywane ze styropianu EPS, jednak tu także na indywidualne zamówienie, wiele firm oferuje stworzenie spersonalizowanego produktu, zgodnie z dostarczoną przez klienta specyfikacją techniczną. Rozwiązanie to staje się coraz popularniejsze, ze względu na funkcjonalność oraz cenę.