Ile kosztuje wykonanie charakterystyki energetycznej budynku?

Do tej pory mieszkaliśmy z żoną w niewielkim mieszkanku w bloku. Postanowiliśmy sprzedać tą kawalerkę i kupić sobie większe mieszkanie. Zabraliśmy się za kompletację wszystkich dokumentów niezbędnych do sprzedania mieszkania. Mieliśmy listę wszystkich takich dokumentów, którą dostaliśmy w agencji nieruchomości z której pomocy postanowiliśmy skorzystać. Jednym z takich dokumentów było świadectwo charakterystyki energetycznej lokalu. Nie mieliśmy takiego dokumentu, dlatego musieliśmy zlecić jego wykonanie.

Charakterystyka energetyczna budynku w dobrej cenie

charakterystyka energetyczna budynku - cena za usługęNa początek chciałem dowiedzieć się, ile kosztuje taka usługa, żeby wybrać dla siebie najlepszą ofertę. Wiedziałem, że jeśli porównam ceny w internecie uzyskam szeroki obraz cen za wykonanie świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Wpisałem w wyszukiwarkę frazę: charakterystyka energetyczna budynku – cena za usługę, i zacząłem przeglądać wyniki. Dowiedziałem się dzięki temu, że cena za wykonanie takiej charakterystyki jest zależna od rodzaju przeznaczenia budynku oraz jego wielkości. W naszym przypadku był to budynek mieszkalny jednorodzinny o niewielkiej powierzchni, gdyż miał nieco ponad 60 metrów kwadratowych. Wyszło mi, że za wykonanie charakterystyki energetycznej budynku będę musiał zapłacić około 400 złotych. Wielkość mieszkania jest ważna również z tego faktu, że budynki wolnostojące o powierzchni do 50 metrów kwadratowych są zwolnione z obowiązku wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku sprzedaży lub wynajmu mieszkania. Cena za charakterystykę energetyczną lokali i budynków nie mieszkalnych była sporo wyższa i mogła wynosić nawet kilka tysięcy. Znalazłem bardzo dobrą i rekomendowaną firmę energetyczną, która oferowała usługi wykonania charakterystyki energetycznej budynków w dobrej cenie i postanowiłem skorzystać z ich usług. Mieli bardzo szybkie terminy, dlatego na wyniki pomiarów nie musiałem zbyt długo czekać. Charakterystyka energetyczna budynku kończy się wykonaniem certyfikatu.

Otrzymałem taki certyfikat, który musiałem dostarczyć do mojej agencji nieruchomości, aby móc sprzedać legalnie moje mieszkanie. Na certyfikacie energetycznym było zawarte nie tylko wyniki pomiarów, ale także opinia elektryka co do stanu instalacji elektrycznej oraz zalecenia, co do postępowania z nią przez najbliższe lata. To już jednak zalecenia dla nowego właściciela budynku, bowiem charakterystyka energetyczna budynku jest ważna przez dziesięć lat od momentu wystawienia certyfikatu.