Gdzie wykorzystać kruszywo z granitu?

Granit jest skałą, która posiada bardzo szerokie zastosowanie, szczególne w branży budowlanej. Może on przyjąć bardzo różne formy, zaczynając od litych dużych elementów, po drobną skruszoną skałkę. Sposób wykorzystania tego materiału jest uzależniony, od jaką formę on przyjmuje, gdyż może być wykorzystywany samodzielnie, a także może być półproduktem lub dodatkiem do innych surowców, które będą podlegały dalszemu przetwarzaniu. Istotne jest, by skała, która jest wykorzystywana do celów komercyjnych, w dużych firmach spełniała normy, które zostały określone przepisami unijnymi, które standaryzują warunki, jakie musi spełnić kamień, by mógł zostać wykorzystany w określonych typach robót.

Granit jako kruszywo

kruszywa granitoweBardzo drobno skruszony granit, którego średnica w pojedynczym ziarnie ma od 0,2 do 0,4 mm stanowi z reguły dodatek, do różnego rodzaju zapraw i mieszanek betonowych, nadając im twardości, a także zwiększa ich odporność na przeciążenia. Inne kruszywa granitowe np. o dużym profilu, mogą stanowić dodatki do wylewek fundamentowych, gdzie, pomagają w uzupełnianiu szczelin, a także zwiększają siłę nośną fundamentu, elementy składowe dróg i chodników, a także być wykorzystywane przez klientów indywidualnych zgodnie z ich zapotrzebowaniem. Klienci indywidualni, najczęściej stosują drobne max. 2 cm kruszywa, do wysypywania chodników i ścieżek przy domach i ogrodach, a także utwardzają z ich pomocą teren, gdzie stosują już mieszanki o większym profilu. Kruszywo jest również wykorzystywane w różnego rodzaju pracach hydrotechnicznych, a także hydraulicznych, podobnie jednak wiąże się z koniecznością dobrania odpowiedniego profilu, do rodzaju wykonywanych prac, gdyż to również określają przepisy i standardy europejskie. Szerokie zastosowanie granitu jest podyktowane tym, że jest to materiał ogólnodostępny, jego cena jest stosunkowo niska, a pozyskiwanie jest łatwe, gdyż granit dobrze poddaje się obróbce. Szczególnie ważne jest to na placach budowy, gdzie granit jest bardzo ceniony, a także chętnie wykorzystywany, gdyż jako dodatek do zapraw, potrafi je bardzo wzmocnić.

Kruszona skałą granitowa, jest świetnym materiałem budowlanym, potrafi wzmocnić niemal każdą konstrukcję, w której jest stosowany, należy jednak pamiętać, by stosować go zgodnie z przeznaczeniem i normami europejskimi, które określają sposób i ilość użytego kruszywa w danej mieszance. Odpowiednie użycie tego materiału niesie wiele pozytywnych skutków, a jednym z najważniejszych jest wytrzymałość konstrukcji nośnej budynku.