Domowy sposób na upiększenie ściany

Chcąc ozdobić wnętrze pokoju można sięgnąć po wiele tradycyjnych sposobów, jak i zaszaleć z nowoczesnym sposobem na dodanie uroku naszym ścianom. Zwykle zawiesza się portrety, obrazy lub zdjęcia w ramkach, jeżeli jest się wrażliwym na sztukę i kochającym rodzinę człowiekiem. Co jeśli ktoś chce pójść krok naprzód i nie interesują go takie rozwiązania? Wtedy z pomocą przychodzi mu Internet z inspirującymi płaskorzeźbami gipsowymi.

Jak samodzielnie wykonać płaskorzeźbę z gipsu?

ładne płaskorzeźby gipsowePrzez zamontowaniem ich warto się poważnie zastanowić nad sensem całego przedsięwzięcia. Może się okazać, że nie mamy tylu środków lub tak dużej cierpliwości, by pozwolić sobie na ładne płaskorzeźby gipsowe. O wiele tańszym i szybszym pomysłem jest wytapetowanie ściany na wzór przypominający płaskorzeźbę. Można też samemu wykonać wybrany wzór i krok po krok go zamontować. Potrzebne do tego będą: glina gipsowa, akrylowa farba budowlana, akwarela, taśma mocująca, wałek od ciast, karton, nożyczki, pędzelki, jakaś deska młotkowa oraz celofan. Potrzebnych rzeczy jest dużo, bo będziemy od początku wykonywali wzór i odbijali go w gipsie. Na samym początku w kawałek gliny zawijamy folię. Całość ma mieć około dwóch centymetrów grubości. Następnie bierze się przedmiot, którego kształt chcemy odwzorować i przykładamy do niego deskę. Po całości toczymy wałek, który ma za zadanie dobrze odbić wzór. Można też postukać młotkiem w glinę, wtedy jeszcze lepiej nasz kształt się odbije. Potem trzeba deskę z przedmiotem zabrać i przystąpić od wypełnienia formy. Do tego przyda się tektura i nożyczki. Wycinamy dziesięciocentymetrowy pasek, z którego formujemy równy kwadrat. Gdy forma jest już nałożona na glinianą tabliczkę, można zalać całość gipsem. Przy tym zadaniu trzeba uważać na szybko twardniejący alabaster. Gdy uda nam się w całości zalać płaskorzeźbę białą masą przechodzimy do delikatnego kołysania i wypuszczania powietrza. Jeżeli chcemy odciąć nadmierną część zalewy, można to zrobić nożem, gdy jest jeszcze płynny. Nie potrzeba nawet godziny, by cieszyć się własnoręcznie wykonaną płaskorzeźbą i móc ją wkomponować w ścianę.

W ten sposób otrzymamy rysunek odbity na bardzo oryginalnym płótnie. Nie jest to pracochłonne zajęcie, a można się przy nim dobrze bawić. Gips jest trwały, więc będzie zdobił pokój przez wiele lat. Dla każdego, kogo interesują robótki ręczne i tego typu zabawy plastyczne, będzie to świetna zabawa. Osoby, które obawiają się, że nie podołają, mogą zobaczyć, jak inni robią takie ozdoby i przekonać się hobby.