Domowa sauna parowa

Starożytni Rzymianie cenili łaźnie, zaś na północy Europy, przede wszystkim w Skandynawii, całe rodziny regularnie chodziły do sauny. Te zresztą nie kojarzyły się z niczym luksusowym, a były elementem tradycyjnego wyposażenia domu. Ulokowane w jego niewielkiej odległości, najczęściej w ogrodzie lub w pobliżu jeziora, stanowiły miejsce, w którym dbało się o zdrowie.

Zalety domowej sauny parowej

mała domowa sauna parowaSauna to symbol Finlandii. Tego rodzaju obiekty można tam spotkać niemal wszędzie. Są ulokowane przy obiektach sportowych, akademikach, a nawet parlamencie. Wiele z nich to sauny prywatne, gdzie spotykają się całe rodziny. To tam się rozmawia i omawia bieżące sprawy. Z sauny korzystają już dzieci, co przez niektórych jest uważane za przyczynę ich bardzo dobrej odporności. Maluchy w krajach skandynawskich dużą ilość czasu spędzają na świeżym powietrzu, i to niezależnie od pogody. Popularnością cieszą się leśne przedszkola, gdzie kilkulatkowie przez praktycznie cały dzień są poza budynkiem. Nawet w trakcie siarczystych mrozów śpią pod gołym niebem. Nic zatem dziwnego, że o zaletach saun mówi się coraz częściej. Do niedawna zresztą uznawano je za miejsce luksusowe, do którego wstęp mają wyłącznie osoby dobrze sytuowane. Dzisiaj odwiedzenie sauny nie wiąże się z dużymi kosztami. Co więcej, mała domowa sauna parowa to inwestycja, na którą decyduje się coraz więcej osób. Jak się bowiem okazuje, nie wymaga zbyt dużych nakładów finansowych, jest przy tym dobra dla zdrowia i samopoczucia całej rodziny. Nie tylko zmniejsza podatność na infekcje, ale też ułatwia proces odchudzania (przyspiesza przemianę materii), poprawia wygląd skóry, głęboko ją nawilżając. Poprawia też krążenie krwi (rozszerza naczynia krwionośne) i regeneruje mięśni, co docenią zwłaszcza osoby uprawiające aktywność fizyczną. To właśnie w saunie można odpocząć po ciężkim dniu, porzucić stres i napięcie. Montaż domowej sauny wbrew pozorom wcale nie pochłonie majątku. W prywatnych warunkach możliwe jest zainstalowanie sauny fińskiej lub sauny parowej, w której możliwe jest zażywanie inhalacji ziołowych lub wdychanie esencji zapachowych. To bardzo dobry sposób inhalacji, która pozytywnie wpływa na drogi oddechowe.

Korzystanie z sauny dawno już straciło status luksusu. Dziś tego rodzaju obiekty dostępne są w niemal każdym większym mieście. Mogą z nich korzystać sportowcy, młodzież, ale też osoby jedynie chcące zażyć tego rodzaju kąpieli. Są też coraz powszechniejsze w przestrzeni prywatnej, bo ich cena nie jest zbyt wysoka i coraz więcej osób może sobie pozwolić na ich montaż w domu.