Co robi starszy opiekun osoby starszej?

W dzisiejszych czasach zawód opiekuna osób starszych jest bardzo popularny, ponieważ przy napiętej rutynie, wielu członków rodziny nie ma czasu na opiekę nad osobą starszą. Aby opiekunka mogła należcie wykonywać swój zawód, powinna przejść odpowiedni kurs, który można wykonywać prywatnie, jak i również przez urząd pracy. Jest to także kształcenie zawodowe w szkołach branżowych lub w placówkach opiekuńczych dla osób starszych.

Gdzie pracuje opiekuna osoby starszej?

opiekunki osób starszych - warszawaPo przebytym kursie lub szkole, opiekunka może podjąć pracę. Może pracować w domach opieki i domach opieki oraz w ośrodkach opieki ambulatoryjnej. Przede wszystkim opiekunki pracują na oddziałach geriatrycznych w szpitalach. Bardzo popularny jest zawód opiekunki osób starszych – Warszawa oferuje między innymi pracę w w klinikach rehabilitacyjnych. Trzeba jednakże jednoznacznie stwierdzić, że opiekunka osoby starszej pracuje w domu pacjenta. Może przychodzić kilka razy w tygodniu, codziennie, lub też przebywać z pacjentem całodobowo. Cechą dobrych opiekunów jest prawidłowa i należycie wykonana opieka i odpowiedzialność, dobra sprawność fizyczna, szczególnie gdy opiekujemy się pacjentem leżącym, empatia na przykład podczas komunikacji z pacjentem i członkami rodziny oraz równowaga psychiczna na przykład w przypadku ciężko chorych lub umierających pacjentów. A z teorii co opiekunka powinna znać? Na pewno rozumienie nauk społecznych oraz etykę, aby zrozumieć podstawy zachowania opiekuna. Ważna jest umiejętność prawidłowego obchodzenia się z żywnością i materiałami, przestrzeganie właściwej higieny, umiejętność korzystania z urządzeń medycznych, udzielania pomocy w razie potrzeby, a zwłaszcza cieszenie się z wykonywanych czynności to wymagania najbardziej poszukiwane przez tych, którzy potrzebują usług tych specjalistów. Średnie wynagrodzenie opiekunki w różni się w zależności od doświadczenia zawodowego opiekuna. Im dłuższy okres służby, tym lepsze wynagrodzenie i jest to oczywiste w wielu aspektach gospodarki, nie tylko opieki zdrowotnej.

Opieka nad osobą starszą to nie jest łatwa czynność. Wymaga dużej kontroli psychologicznej. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w szkolenie. Tam kursant uczy się rozumieć i radzić sobie z najczęstszymi sytuacjami w życiu osób starszych. Opiekunka może dodatkowo zwiększyć swoje wynagrodzenie i szanse na zatrudnienie, uzyskując stopień naukowy. Jedną z opcji jest pielęgniarstwo. Podsumowując, jest to bardzo popularny i przyszłościowy zawód, który niesie ze sobą ogromne dobro społeczne.