Chciałem bezproblemowo odzyskać vat z zagranicy

Jestem przedsiębiorcą, moja branża wymaga ode mnie częstych wyjazdów zagranicę. Przy każdym takim wyjeździe ponoszę koszty podróży służbowej. Muszę płacić za zakwaterowanie w hotelach, ponoszę koszty paliwa oraz podróży płatnymi autostradami i drogami szybkiego ruchu. Nie raz również zaopatruje moją firmę w towar zakupiony poza granicami kraju. Dopiero niedawno dowiedziałem się, że istnieje możliwość odzyskania VATu zapłaconego za granicą. Musiałam poznać więcej informacji na ten temat.

Jak odzyskać VAT zapłacony zagranicą?

bezproblemowe odzyskiwanie podatku vat z zagranicyPoszukiwania odpowiednich informacji na ten temat rozpocząłem od internetu. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: bezproblemowe odzyskiwanie podatku vat z zagranicy, i zacząłem przeglądać wyniki. Szybko udało mi się znaleźć rzetelne informacje na ten temat i przepisy prawne potwierdzające te informacje. Zgodnie z przepisami prawa międzynarodowego kolizyjnego, zwrot podatku VAT zapłaconego przez przedsiębiorcę zagranicą był gwarantowany na mocy zabezpieczenia przed podwójnym opodatkowaniem. Zacząłem więc szukać informacji na temat tego, jak złożyć taki wniosek. Przede wszystkim interesował mnie termin, kiedy mogę złożyć wniosek o zwrot zapłaconego zagranicą podatku VAT. Dowiedziałem się, że termin złożenia takiego wniosku upływa 30 września roku następnego, od dnia kiedy faktura została wystawiona. Zebrałem więc wszystkie faktury z interesującego mnie okresu i zacząłem szukać informacji na temat tego, jak złożyć wniosek. Dowiedziałem się, że mogę to zrobić drogą elektroniczną. Wystarczyło, że wysłałem wypełniony wniosek do urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę firmy, za pomocą platformy ePUAP podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Mogłem również użyć w tym celu e-dowodu, ale nie posiadałem jeszcze w biurze czytnika do takiego dowodu. Kolejnym ułatwieniem dla przedsiębiorców jest to, że wystarczy złożyć jeden wniosek do wszystkich faktur bez względu na to, że faktury dotyczą różnych państw, gdzie jest różna stawka podatku. 

Okazało się, że wniosek jest bardzo czytelny, jasny i prosty w wypełnieniu. Wiem, że istnieją specjalne firmy, które zajmują się odzyskiwaniem dla przedsiębiorców zwrotu podatku VAT zapłaconego zagranicą, ale ja nie musiałem korzystać z takich usług, ponieważ poradziłem sobie z tym sam. Udało mi się szybko i bezproblemowo odzyskać zapłacony zagranicą VAT. Nie musiałem w tym celu stać w kolejkach w urzędzie, ani wypełniać całej teczki dokumentów. Wystarczyło dobrze przeczytać przepisy obowiązujące w tym temacie.