Cechy charakterystyczne nitów zrywalnych

Zasadniczo nity zrywalne składają się z dwóch części: zaślepionego nitu, a wewnątrz trzpienia ustalającego. Nit zrywalny wkładany jest w otwór w łączonych materiałach. Narzędzie jest uruchamiane, a szczęki napędzanego mechanicznie lub ręcznego narzędzia do nitowania chwytają trzpień nitu. Nit zrywalny jest ustawiany poprzez wciągnięcie główki trzpienia do korpusu nitu, rozciągnięcie go i utworzenie mocnego, szczelnego i niezawodnego połączenia.

Stal nierdzewna jest używana do produkcji nitów

nity zrywalnePrzy ustalonej sile wiązania trzpień pęka i odpada. O ile nie istnieje konkretny powód, aby tego nie robić, upewnij się, że nit i trzpień są z tego samego metalu. Co więcej, co najmniej jeden producent elementów złącznych wyraźnie zauważa, że ​​nie należy stosować monelu do mocowania aluminium, jednak wielu dostawców morskich promuje nity monelowe jako powodujące mniejszą korozję galwaniczną niż alternatywne odpowiedniki ze stali nierdzewnej do tego samego zastosowania. Nity zrywalne są zaopatrzone w trzpień przez środek. Zestaw nitów jest wkładany do otworu wywierconego przez łączone części, a do wciągnięcia trzpienia do nitu służy specjalnie zaprojektowane narzędzie. To rozszerza ślepy koniec nitu, a następnie trzpień odrywa się. Istnieje wielu producentów, jeśli chodzi o nity nierdzewne. Wszyscy ci producenci wykonują swoje nity zrywalne zgodnie ze standardami IFI. W przeciwieństwie do nitów pełnych, nity zrywalne mogą być wkładane i całkowicie instalowane w połączeniu tylko z jednej strony części lub konstrukcji, „zaślepione” po przeciwnej stronie. Nit z łbem okrągłym jest jednym z najstarszych i najbardziej niezawodnych rodzajów elementów łącznych. Nity składają się po prostu z trzonu i główki zdeformowanych młotkiem lub nitownicą. Zwykle jedna głowica jest formowana fabrycznie, a druga przez zaciskanie metalu po włożeniu nitu. Nity ze stali nierdzewnej są dziś stosowane w miejscach, w których liczy się niezawodność i bezpieczeństwo. Ustawienie pełnego nitu wymaga dostępu do obu stron konstrukcji. Nity ze stali nierdzewnej są instalowane za pomocą ściśnięcia. Do instalowania nitów zrywalnych najczęściej stosuje się hydropneumatyczne narzędzia ręczne.

Ręczne instalatory mogą być również zasilane pneumatycznie, elektrycznie lub ręcznie. Specjalne zestawy nosowe dostosowują narzędzia do umieszczania nitów w wąskich przestrzeniach, kanałach, wypustkach lub pod kątem prostym do korpusu nitu. Nity zrywalne blokujące tworzą mocniejszy zestaw niż standardowa stal nierdzewna, ze względu na ilość wytwarzanej siły.