Budowa i znaczenie filtra do wentylacji

Problem dostarczania do wnętrz lokali mieszkalnych i użyteczności publicznej w ostatnich latach osiągnął rangę absolutnej wymagalności. O ile właściciel mieszkania sam decyduje o instalacji urządzenia nawiewowego to w przypadku obiektów użyteczności publicznej istnieją ścisłe regulacje dotyczące klasy czystości dostarczanego powietrza. Aby zapewnić właściwe działanie wszelkich urządzeń wentylacyjnych i nawiewowych zimnym oraz ciepłym powietrzem używa się różnego rodzaju filtrów. Producenci oferują bardzo szeroką gamę filtrów różniących się budową i użytymi do ich budowy materiałami. Taka różnorodność pozwala na dostosowanie filtra do zaistniałych potrzeb.

Różnorodność filtrów powietrza do wentylacji

filtry do wentylacji plisowaneŻadna instalacja wentylacyjna, nawiewowa czy odpylająca nie będzie skutecznie działać bez zastosowania odpowiedniego filtra powietrza. Producenci filtrów muszą sprostać rygorystycznym normom narzucanym przez przepisy krajowe i unijne. Dlatego też wszystkie produkowane filtry powietrza mają przypisane klasy oczyszczania. Podstawowy podział na klasy opiera się wyróżnieniu filtrów niższych poziomów oczyszczania G, średnich M i wysokich F. Produkuje się również filtry absolutne wyższych klas oczyszczania stosowanych w laboratoriach, przemyśle elektronicznym, spożywczym i farmaceutycznym. Najczęściej używanymi filtrami są modele kieszeniowe wykonane z bardzo chłonnych i progresywnych tkanin zapewniających duży przepływ powietrza. Kieszenie mogą mieć różny rozmiar i liczba kieszeni w filtrze może być różna. Cechują się one dużą powierzchnią filtracyjną i prostą budowę. Producenci aby zmniejszyć budowę filtra i jednocześnie zapewnić jak największą powierzchnię zatrzymującą szkodliwe substancje wytwarzają filtry do wentylacji plisowane. Są to najczęściej modele kasetowe lub kompaktowe gdzie plisowana włóknina filtracyjna umieszczana jest w metalowych obudowach z blachy ocynkowanej. Obudowy filtrów plisowanych bardzo często wykonuje się z tworzyw sztucznych lub bardzo sztywnego i mocnego kartonu. Na uwagę zasługują te ostatnie gdyż karton, z którego wykonana jest obudowa oraz włóknina filtracyjna po zużyciu mogą zostać w całości zutylizowane. Osobną grupę tworzą filtry tłuszczowe zatrzymujące szkodliwą mgłę tłuszczową. Jako medium filtrujące umieszczone w płaskich lub przestrzennych kasetach wykorzystuje się papier, włókninę oraz najczęściej sprasowaną siatkę metalową. Coraz częściej filtry różnych rodzajów producenci nawęglają węglem aktywnym. Pozwala to na zatrzymanie nieprzyjemnych zapachów, które dzięki takim filtrom nie dostają się do pomieszczeń.

W celu zapoznania się ze wszystkimi grupami filtrów najlepiej będzie przeglądnąć internetową ofertę producentów. Jest ona ogromna i zapewnia sprostanie najbardziej wymagającym zamówieniom. Bardzo ciekawą grupą są wysoce specjalistyczne filtry przemysłowe. Niemal wszyscy producenci filtrów powietrza oferują ich wykonanie pod zamówienie. Klient może określić kształt, wielkość oraz klasę filtracji. Producenci coraz częściej proponują jako usługę regeneracje pewnych grup filtrów. Najczęściej dotyczy to worków filtracyjnych, które po regeneracji uzyskują pierwotną sprawność. Bardzo łatwa jest regeneracja filtrów tłuszczowych z siatką metalową, które wystarczy dobrze umyć. Pozostałe filtry należy bezwzględnie okresowo wymieniać.